Taşınma işlemi bazen zorlu ve ciddi bir sürece dönüşebilir. Çok bitkisi ve saksısı olan kişilerdenseniz bu yazımız tam size göre. Bitkiler hem doğada, hem de evlerimizde ve ofislerimizde bizlere harika bir manzara sunar. Özellikle de orkide, sıklamen ve barış çiçeği gibi kapalı ortam çiçekleri, uzun yıllar yaşamını sürdürür. Ancak taşınırken bitkilerinizin zarar göreceğini düşünebilirsiniz. Özellikle de daha önce amatör evden eve nakliyat firmaları ile çalıştıysanız bu korkunuz kesinlikle yersiz değildir. Yenibosna evden eve nakliyat firması olarak, her eşyanız gibi bitkilerinizi de özenle taşırız.

Bitkilerin taşınmasında yalnızca ekstra özen yeterli olmaz. Aynı zamanda paketlemenin de doğru yapılması gerekir. Aksi halde doğru paketleme tekniklerinin kullanılmaması, yolda bitkilerin dallarının kırılmasına yol açabilir.

Bitkileri Taşınmadan Önce Nakliyeye Hazırlamak

Öncelikle, taşınma işlemi gerçekleşmeden önce bitkileri buna hazırlamak gerekecektir. Bunun için birkaç gün öncesinde bitkinizi hafifçe sulayabilirsiniz. Örneğin bir saksı orkide için yalnızca 1 çay bardağı yeterli olacaktır. Çünkü taşınma esnasında bitki toprağının çok sulu ya da kuru olması, bitkiye zarar verebilir. Eğer taşınmasını istediğiniz bitki eğer büyük, ağaçsı bir bitki ise bunu önceden tarafımıza bildirmelisiniz. Böylelikle daha donanımlı araçlarımız ile gelir ve bitkilerinizin güvenle taşınmasını sağlarız.

Nakliye gerçekleşmesine yakın bitkinizi paketlemeniz ve bunun için bir poşet kullanmanız gerekecektir. Bitkinizi saksısı ile birlikte poşete yerleştirin ve poşetin ağzını toprak bölgeyi de içine alacak şekilde hafifçe sıkıp bağlayın. Plastik kepçe kullanmak da başka bir alternatiftir. Bu sayede saksı kırılsa dahi toprak ile bitki aynı yerde kalır. Özellikle Yenibosna taşımacılık şirketi olarak, şehir dışı nakliye işlemleri için bu tekniği önermekteyiz. Daha sonra bitkinizden daha uzun birkaç çitayı saksıya bantlamalısınız. Bu sayede kutu ters çevrilse dahi çiçek bu destekler sayesinde sabit kalabilecektir.

Kısacası taşınma öncesi bitkilerinizi paketleme aşamalarınız şöyle olmalıdır,
- Bitki çok az sulanır ve toprağının hafif nemli olması sağlanır,
- Bir poşet ile saksının, bitki köküne zarar verilmeden dibinden bağlanır,
- Gerekli olması durumunda plastik kepçeler ile takviye alın,
- Birkaç uzun çitayı saksıya bantlayın.

Şehir Dışı Nakliyesi Yapılan Bitkiler İçin Kutulama

Gerekli önlemler alındıktan sonra bitkinin nakliyesi için bir kutuya yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak şehir dışı, uzun nakliye işlemlerinde bitki nefessiz kalabilir. Bu da bitkinin solmasına, hatta ölmesine yol açabilir. Bu nedenle bitkinin içine koyulduğu kutunun tepesine ve yanlarına birkaç tane delik açılmalıdır. Bu sayede bitkiniz yol boyunca nefes alabilecektir.

Son aşama olarak varılan noktada ilk olarak çiçeklerinizin ve bitkilerinizin kutularından çıkarılmasını söyleyin. Çünkü nakliye firmaları bitkilerinize yeterli özeni göstermeyebilir. Kutularından çıkarılan bitkilerinize biraz daha su vermeli ve eğer azalmış ise topraklarını tamamlamalısınız. Ancak bazı bitkilerin ortam değişikliğinden kaynaklı daha solgun, daha bitkin ve buruşuk görünebileceğini unutmamalısınız. Bunun için bitkinize zaman tanıyabilirsiniz.