Kırılacak Eşyalar Nasıl Kargolanır?

Eşyalarınızı bir noktadan başka bir noktaya göndermeden önce, hangi şartlarda taşınacağını biliyor musunuz? Kargo şirketlerinin eşyalarınızı üst üste istifleyebileceğini unutmayın. Üstelik kırılacak eşyalarınızın hassasiyetinden de birçok kargo şirketi muaf olacaktır. Dolayısıyla bir noktadan başka bir noktaya eşya kargolamadan önce, kırılma riskini muhakkak göz önünde bulundurmalı ve buna göre paketleme yapmalısınız.

Nakliye firmalarının çoğu, kırılacak eşyalarınız kargolanması için ayrı bir araç kullanmaz. Bunun için özen gösterseler dahi eşyalarınızın kırılmaması biraz da sizin elinizdedir. Kristal, cam, porselen, seramik ve bazı sert plastikler kırılacak eşya grubunda yer almaktadır. Daha çok aksesuar ve yeme içme işinde kullandığımız eşyaları kırılacak olacak nitelendirebiliriz. Hatta aynalarınız, lambalarınız ve avizeleriniz de doğru bir şekilde paketlendiğinde sapasağlam karşı tarafa ulaşacaktır.

Kırılacak Eşyaları Kargolamak İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Kırılacak eşya kargosu yapacaksanız öncelikle birkaç malzemeye ihtiyaç duyacaksınız demektir. Bunlar,
- Koli bandı,
- Eşyalarınızın büyüklüğüne ve çokluğuna göre sağlam koliler,
- Havlu, ambalaj ya da gazete kâğıdı,
- Koli üzerine taşınırken kargocuların işine yaraması için not yazma kalemleri,
- Balonlu naylonlar.

Not yazmak için kalem ve koli bandını kırtasiyelerden, balonlu naylon, gazete kâğıdı, karton gibi eşyaları da ambalaj malzemeleri satan toptancılardan edinebilirsiniz. Hatta belki birçoğumuzun evinde bu malzemeler zaten bulunmaktadır. Taşımacılık şirketi adı altında hizmet veren yapılanmalar, sağlam bir şekilde paketlemediğiniz takdirde ürünlerinize zarar verebilir. Bu nedenle önleminizi almalı ve en sevdiğiniz yemek takımından vazgeçmemelisiniz.

Kırılacak Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Tüm bu eşyalara sahip olmanız doğru bir ambalajlama için yeterli olmayacaktır. Çünkü doğru paketleme sistemleri için izlenmesi gereken bir yol bulunmaktadır. İşte söz konusu yol,
- Kolinin en tabanına balonlu naylon sıkıştırın,
- Tabaklar tek tek gazete kâğıdı ve ardından balonlu naylonlara sarılacak koliye dik şekilde yerleştirilir,
- Kolinin tabanına daha büyük, üstüne daha küçük eşyalar koyun. Aralarına da gazete ve yine balonlu naylon sıkıştırmayı unutmayın,
- Kolinin içinde boşluk kalmayacak şekilde, havlu ya da gazete kâğıdı sıkıştırılmalı, tampon bölge yaratılmalıdır,
- Koli tamamen dolduğunda yine en üste balonlu naylonlar sıkıştırılır,
- Koliyi kapatıp bantladıktan sonra üstüne içindekiler ile ilgili notlar yazın.
- Koliler 10 – 15 kilogramı geçmeyecek ağırlıkta olmalıdır. Aksi halde diğer eşyalara da zarar verebilir.

Amaç kolideki eşyaların arasında boşluk bırakmamak ve bu boşlukları tampon görevi görecek kâğıt ya da balonlu naylonlar ile kapatmaktır. Bu sayede eşyalarınız koli içinde hareket etmeyeceğinden kırılma riski de minimize edilmiş olur. Yenibosna evden eve nakliyat firması bu kolileriniz üzerine yazacağınız notları dikkate alacak ve daha hassas taşıyacaktır. Ayrıca daha hassas ve değerli eşyalarınızı çok daha fazla balonlu kağıt kullanarak ambalajlayabilirsiniz.