Müşterinin Nakliyat Firmasından Beklentileri Konusunda Aslında Güven, Uygun Fiyat ve Hızlı Çözüm Temel Başlıklardır Diyebiliriz. Müşteri memnuniyetini kazanmak müşterinin beklentisini anlamak ile başlar. Evden eve nakliyat firmaları büyük ölçüde müşterilerin memnuniyetini sağlayabilmesi için, müşteri beklentilerini anlamalıdır. Firmalar Müşterilerin ne istediklerini bilmek zorundadırlar. Müşteri memnuniyetini ölçmek için kilit soru; “Firmanın sunmuş olduğu hizmet müşteri beklentisini karşılıyor mu?“ Sorusudur. Bu soru müşteri memnuniyetinin ne ölçüde olduğunu belirleyen önemli bir sorudur.

Müşteriler firmanın sunacak olduğu hizmetin yüzde yüz karşılamasını beklerler. Firmanın sunmuş olduğu hizmet müşterinin beklentisini karşılayamıyor ise, müşteri bu durumdan olumsuz etkilenir. Firmanın vaadinin gerçekleştiremeyecek düzeyde olması müşteri memnuniyeti tarafından olumsuz sonuçlanır. Müşteri vaat ettiğiniz hizmeti sunamadığınızı görür ise o firmayı bir daha tercih etmeyecektir. Bu yüzden firma gerçekleştirebileceği ölçüde vaatler sunarak hizmet etmeli ve müşteri memnuniyetini büyük ölçüde sağlayarak prestij sahibi olmalıdır.

Firmalar eğer müşteri beklentisini üzerinde bir hizmet sunar ise müşteri olumlu duygular besler ve firmanın reklamını yaparak size yardımcı olacaktır. Dolayısı ile Müşteri nakliyat firmasından ne bekler? Sorusunun cevabı en genel anlamı ile şu şekilde formüle edebiliriz. Müşteri memnuniyeti= beklentilerin gerçekleşmesi.

Müşteri Memnuniyeti

Müşteriler nakliyat firmalarından ne bekler? Müşteri memnuniyetinin büyük ölçüde sağlanabilmesi için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.
• Beklentilerinin büyük ölçüde karşılanması
• Güvenli, titiz, kaliteli işçilik ve hizmet
• İşinde sorumluluk ve deneyim sahibi personeller
• Güler yüzlü, samimi bir hizmet
• Taşınmanın istenilen zamana uygun bir şekilde teslim edilmesi
• Taşınan eşyaların zarar görmesinin büyük ölçüde engellenmesi
• Uygun fiyat cazip kampanyalar
• Sigortalı taşıma
• İşinin ciddi bir iş olduğunu bilen sorumluluk bilincinde firma
• Demonte ve montaj işlemleri
• Eşyalarına zarar gelmesini önleyen kaliteli malzemeler ile ambalajlama işlemi

Güven

Müşteriler güven duydukları bir firma ile değer verdikleri eşyalarını taşımak isterler. Bu yüzden nakliyat firmalarının müşteriye güven sunması gerekir. Taşınacak olan bir kişi önce etrafındaki kişilere Tanıdığın bir nakliyat firması var mı? Sorusu ile etrafındakilere danışarak güvenebileceği firmaları araştırır. Eğer bir firma daha önceden taşımış olduğu müşterileri taşınma işleminden memnun bir şekilde ayrılmayı başarabilmiş ise firmalar için çok değerli bir referans olabilmektedir. Burada firmanın deneyimleri ve vermiş olduğu güven çok önemlidir.

Müşteri memnuniyeti kazanmak amacında olan nakliye firmasının temel ilkesi: müşterinin beklentilerini belirleyerek buna uygun uygulayabileceği ölçüde hizmet sunma bilincinde olmasıdır. Sunmuş olduğu vaatler ne düşük seviyede ne de uygulamakta zorlanacağı seviyede olmalıdır. Müşterinin hüsrana uğramaması ve verdiğiniz hizmetten memnun kalabilmesi için sözünün eri bir hizmet sunmak büyük bir önem arz eder. Özet ile nakliyat firmaları müşteri memnuniyetini sağlayabilmesi için müşterinin beklentisini ve güvenini kazanması önemlidir.