Denetim eksikleri ve profesyonel taşıma alanlarına yönelik Türkiye'nin güncel durumu nedir? İstanbul’da bulunan Yenibosna nakliyat firması tecrübeli ve deneyimli olan kadrosu ile evlerini taşımak isteyen müşterilerine taşımacılık hizmetlerini son derece dikkat ve özen ile beraber profesyonel bir biçimde sunmaktadır.

Profesyonel olan taşımacılık Türkiye’de 2013 itibari ile gelmiştir. Ancak tam olarak hala yasal olan düzenlemelere tabi bir biçimde değildir. K1 ve K3 sertifikalarının denetiminde bazı eksiklikler yer almaktadır. Çünkü firmalar vergi ve SGK aracılığı ile devamlı denetlenmemektedir ve nakliyat sektörü ile ilgili yasal olan bir denetim mekanizması bulunmamaktadır. Bundan dolayı da taşınmakta olan kişilerin doğru bir firma üzerine karar vermeleri zorlaşmaktadır. Yalnız iyi bir araştırma ile ve çevrede taşınan kişilerden ve kurumlardan alınacak olan referanslar bu kişileri doğru firmaya götürmekte yardımcı olmaktadır. Yenibosna evden eve nakliyat bu konuda son derece güvenilir bir firmadır.

Evden eve gerçekleşen taşımacılık ve nakliyat sektörüne giriş ve çıkış oldukça kolaydır. Bu sektör içerisinde faaliyet göstermek isteyen kişiler için aranılan rastgele bir mesleki yetkinlik yoktur. Her ne kadar ülkemizde nakliyat sektörünün de K Belgeleri ile ilgili bir düzenleyeme çalıştı ise de pek yeterli değildir ne yazık ki. Evden eve nakliyat a özgü olan belge K3’dür. Ancak bu firmaların %90’ı yalnızca basit olan yük ve eşya taşımacılığı için düzenlenmekte olan K2 belgesini kullanmaktadır. Bu hususta Yenibosna taşımacılık şirketi hassasiyet barınmakta ve gereklilikleri yerine getirmektedir.

Evden eve taşımacılık sektörü içerisinde en önemli denetleyici kuruluş Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’dür. Korsan ve kayıt dışı olan evden eve taşımacılık işi ile uğraşan firmalar özellikle de şehir giriş ve çıkışlarında denetlenmesi gerekmektedir. Bu denetim görevini de Emniyet ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü yapmaktadır.

Evden Eve taşımacılık ve nakliyat içerisinde faaliyet gösteren firmalar çok büyük maddi yatırımlar ile K belgesini almaktadır. Bu yüzden de belgesi olan taşımacılığa engel olunması gerekmektedir. Çünkü bu iş profesyonellik isteyen bir iştir ve mağdur edilen kişiler için oldukça büyük bir kayıp söz konusudur. Hem ücret olarak hem de psikolojik olarak.

Doğru Bir Nakliyat Firması seçilmediğinde;

Çalışan personeller genellik ile gündelik olarak çalıştığından dolayı eşyaların akıbeti ile alakadar olmazlar ve bir an önce işlerini bitirip paralarını alma derdi içerisinde olup gerekli özeni göstermezler. Velhasılı doğru bir firma seçilmediği takdirde evden eve olan nakliyat işinin sonucu iki kat daha fazla ücret ödemektir. Bu yüzden ise gerekli olan belgelere sahip iyi derecede referansı olan firmalar ile çalışmak nakliyat işinin sancılı bir süreç halinden çıkmasına yardımcı olacaktır.